Czy pożyczki prywatne są bezpieczne?

Pożyczki u osób prywatnych, czy to jest bezpieczne?

Pożyczki u osób prywatnych to szansa na dodatkowe środki finansowe zwłaszcza dla osób, które nie mają szansy na zaciągnięcie kredytu w banku.

 

Czym są pożyczki u osób prywatnych?

Dzięki pożyczce społecznościowej (pożyczce od osoby prywatnej) można pożyczyć określoną kwotę bez przechodzenia procedury weryfikacyjnej, bez konieczności składania wniosku i czekania na jego rozpatrzenie.

Pieniądze pożycza Ci bowiem nie instytucja, ale osoba fizyczna. Zaciągając taką pożyczkę niezbędny jest bezpośredni kontakt pożyczającego z inwestorem celem podpisania umowy.

 

Gdzie zaciągnę pożyczkę społecznościową?

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę społecznościową, możesz skorzystać z 1 z wielu portali internetowych, specjalizujących się w łączeniu pożyczkodawców i pożyczkobiorców. Ogłoszenia inwestorów, czyli osób, które chętnie pożyczą pieniądze znajdują się również na popularnych portalach z ogłoszeniami.

 

Pożyczki społecznościowe – zagrożenia

Niestety, zagrożeń towarzyszących pożyczkom społecznościowym jest naprawdę wiele. Choć między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą zostaje zazwyczaj spisana umowa, w wielu przypadkach jej zapisy są dość nietypowe i w żaden sposób nie chronią interesów żadnej ze stron.

 

Uwaga na przedpłaty

Choć wydawać by się mogło, że nikt już nie da się nabrać na ten od lat istniejący schemat – to tylko pozory. Oszuści, którzy podszywają się pod prywatnych inwestorów prześcigają się w wymyślaniu jeszcze skuteczniejszych sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Jak nietrudno zgadnąć, wszystko to odbywa się kosztem naiwnych klientów.

 

Czego unikać?

Trzymaj się z daleka od wszystkich firm, które pobierają opłaty za rozpatrzenie wniosku. Pamiętaj jednak, że prowizja ta nie musi być regulowana w klasyczny sposób. Sprytnym trikiem, stosowanych przez nieuczciwych pożyczkodawców jest np. konieczność wysłania SMS-a weryfikacyjnego. Dopiero po jakimś czasie okazuje się, że jego koszt wynosił kilkadziesiąt złotych.

Niestety, na jakiekolwiek reakcje często jest już zbyt późno.

Dobrym przykładem może być tutaj historia pani Katarzyny, która chciała pożyczyć sporą kwotę, która umożliwiłaby jej spłatę długu i pozbycie się komornika. Na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych  pani Katarzyna znalazła ogłoszenie prywatnego inwestora, który oferował pożyczki niezależnie od sytuacji finansowej potencjalnego klienta i potrzebnej kwoty.

Po wysłaniu wiadomości mailowej, inwestor skontaktował się z nią telefonicznie jeszcze tego samego dnia. Aby omówić szczegóły umówili się na spotkanie.

Inwestor okazał się człowiekiem bardzo zadbanym i szarmanckim, przyjechał na spotkanie drogim samochodem, a jego kultura osobista była naprawdę imponująca. Podczas spotkania pani Katarzyna dowiedziała się, że aby otrzymać pieniądze będzie musiała wpłacić 5% pożyczonej kwoty. Prowizja ta pokryje koszty ubezpieczenia oraz notariusza, który zajmie się umową.

Skuszona wizją otrzymania potrzebnej kwoty, pani Katarzyna zdecydowała się przelać mężczyźnie kwotę 1000 zł. Jak nietrudno zgadnąć, po kolejnej rozmowie telefonicznej, inwestor zniknął w tajemniczych okolicznościach, a jego telefon przestał być aktywny.

Oszukana kobieta zgłosiła sprawę na policji. Jak się okazało nie była ona jedyną jego ofiarą.

 

Szczególnie „atrakcyjne” oferty

Naszą czujność szczególnie powinien wzbudzić fakt pojawienia się wyjątkowo atrakcyjnej oferty pożyczkowej. Jeśli słyszysz, że ktoś proponuje Ci pożyczenie sporej kwoty, na długi termin bez weryfikacji Twoich danych w BIK-u oraz Biurach Informacji Gospodarczej, nie wymaga również zabezpieczenia – bądź ostrożny. Prawdopodobieństwo tego, ze ktoś zechce pożyczyć Ci kilka lub kilkanaście tysięcy złotych nie zabezpieczając w żaden sposób swoich interesów jest niemalże zerowe.

 

Dodatkowe zabezpieczenia

Bardzo często z zaciągnięciem takiej pożyczki wiąże się również konieczność zabezpieczeń np. w postaci weksli. Takie poręczenie również niesie za sobą szereg potencjalnych problemów. Warto pamiętać bowiem, że weksel nie jest formą objętą gwarancja prawa bankowego.

 

Co zamiast pożyczki społecznościowej?

Zdecydowanie lepszym i przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie pożyczki w firmie pożyczkowej. Działalność firm pożyczkowych regulowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dzięki temu interesy pożyczkobiorcy są odpowiednio zabezpieczone i chronione.

Obecnie, po wprowadzeniu w życie zapisów ustawy antylichwiarskiej prawo jasno i precyzyjnie określa limity kosztów pozaodsetkowych. Są one identyczne wszystkich firm pożyczkowych. Dzięki temu zaciągniecie szybkiej pożyczki stało się zdecydowanie mniej kosztowne.

Procedura weryfikacja wniosku trwa jedynie kilkanaście minut, a szansę na otrzymanie szybkiej pożyczki mają także osoby z niekorzystną historią kredytową w BIK-u oraz te, których dane figurują w rejestrach Biur Informacji Gospodarczej.