Skip to content

Co wpływa na zdolność kredytową?

Zwykle, gdy składamy wniosek o pożyczkę musimy odczekać kilkanaście minut, zanim otrzymamy decyzję. Wiele osób zastanawia się, co się dzieje w tym czasie. To właśnie w tym momencie sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa. W głównej mierze wpływają na nią nasze dochody i miesięczne zobowiązania.

Kontrola zobowiązań finansowych

Pewnie zastanawia Was, skąd pożyczkodawca ma informacje o naszych zadłużeniach. Często sami musimy podać tę informację we wniosku. Jednak nie ma sensu kłamać, bo prawda i tak wyjdzie na jaw. Firmy pożyczkowe z reguły sprawdzają swoich klientów w BIK oraz KRD, a w nich znajdują się wszystkie nasze zobowiązania oraz niespłacone pożyczki. Ponadto, dowiedzą się, czy terminowo spłacamy pożyczki. Jeżeli zdarzało nam się spóźniać z długami może to negatywnie wpłynąć na nasz wniosek. Zdarza się, że firmy pożyczkowe korzystają też z bazy Credit Check pozwalającej sprawdzić, czy jesteśmy gdzieś zadłużeni. Przepływa ona między poszczególnymi pożyczkodawcami.

Ocena dochodów klienta

Firmy pożyczkowe interesują również informacje o naszych zarobkach. Jest to niezbędne do oszacowania naszej zdolności kredytowej. Dzięki temu będą wiedzieć, czy wystarczy nam pieniędzy na spłatę pożyczki. Często wystarczy nasze oświadczenie, że otrzymujemy miesięcznie daną kwotę, ale zdarza się, że weryfikują podane informacje. To, w jaki sposób to zrobią, zależy od polityki firmy. Zgromadzone dane pozwalają ocenić, czy można przyznać danej osobie pożyczkę.